23948sdkhjf

Sjaelsö i rekonstruktion, men svenska bolaget berörs inte

Det danska börsnoterade fastighetsbolaget Sjaelsö Gruppen, med Sjaelsö Danmark och Sjaelsö Retail har ansökt om rekonstruktion. Sjaelsös svenska bolag som har ett tiotal byggprojekt igång berörs inte just nu.
Sjaelsö Gruppen, noterat på Köpenhamnsbörsen, ansökte på onsdagen om rekonstruktion. Handeln med bolagets aktier har stoppats. Styrelsen för Sjaelsö har lämnat rekonstruktionsansökan för bolagen Sjaelsö Gruppen, Sjaelsö Danmark och Sjaelsö Retail.
Sjaelsös svenska bolag som har ett tiotal byggprojekt igång berörs inte just nu.
- Vi jobbar på som vanligt, men vi vet inte hur den svenska verksamheten kommer att påverkas på sikt, säger Sjaelsös utvecklingschef Carsten Lönne Christiansen till Dagens Handel.
Sjaelsö har länge haft finansieringsproblem och har inte lyckats skaffa fram nödvändig likviditet. Sjaelsögruppen har byggt handelsfastigheter på ett 30-tal platser i Sverige, och har för närvarande ett tiotal projekt igång.
Carsten Lönne Christiansen säger att den danska ledningen verkar ha gott hopp om att rekonstruktionen ska lyckas.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.063