23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Apotekens vinstmarginal sackar

Antalet apotek har fördubblats men vinstmarginalen i apoteksbranschen är nere på en procent. Detta enligt ny statistik från affärs- och kreditupplysningsföretaget Creditsafe.
Annons

Antalet apoteksbolag i Sverige har fördubblats mellan 2010 och 2012, från 85 till 169. Även omsättning och antalet anställda har ökat under perioden. Trots detta har bolagens lönsamhet försämrats kraftigt, från ett samlat resultat på 4,4 miljarder till 374 miljoner kronor - en minskning med hela 91 procent. Mätt i vinstmarginal motsvaras det av en minskning från 14 procent till 1 procent.

Annons

Samtidigt visar Socialstyrelsens statistik att läkemedelskostnaderna legat stilla under samma period.

- Detta innebär enkelt uttryckt att det blivit fler aktörer som vill dela på samma apotekskaka, säger

Annons
Krister Jonsson

, Sverigechef på Creditsafe i ett pressmeddelande.

Creditsafes statistik visar också att antalet anställda inom apoteksbolagen har ökat med 13 procent, från 8007 till 9082 personer. Den totala omsättningen under 2012 var 34,3 miljarder kronor 2012, vilket är en ökning på 7 procent jämfört med 2010.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.064|instance-web02