23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Modehandlare anmäld för artskyddsbrott

Butiksägaren Nathalie Schuterman, som driver modebutiken med samma namn i Stockholm, har sålt produkter i ormskinn från pytonormar. Länsstyrelsen anmäler henne nu för artskyddsbrott.

Aftonbladet skriver att Nathalie Schuterman på Birger Jarlsgatan i Stockholm har sålt produkter i ormskinn från pytonormar.

Problemet är dock att ormen är skyddad av EU och för att få sälja produkter innehållande skinnet krävs giltig och laglig dokumentation.

Något som butiksägaren inte kunnat redovisa.

Länsstyrelsen har därför nu valt att anmäla henne för artskyddsbrott.

– Hon har under den tid hon fick på sig inte kunnat redovisa dokumentation som styrker lagligt förvärv av de arter som finns i produkterna, säger

Mikael Fransson

, handläggare på Länsstyrelsen till tidningen.

Mikael Fransson gjorde tidigare i juli, i år, ett tillsynsbesök på butiken och undersökte då produkterna. Detta efter att jordbruksverket hade lämnat en förfrågan till Länsstyrelsen.

Under hans tillsynsbesök i butiken påträffades tre väskor och sex Iphone-skal i äkta ormskinn samt ett par skor i ormskinnsliknande material.

Nathalie Schuterman fick till den 24 september på sig att redovisa laglig dokumentation över dessa varor. Efter att inte ha tillmötesgått kravet valde alltså Länsstyrelsen att anmäla henne för artskyddsbrott.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.095|instance-web03