Det var 2010 som eldskärmen i gjutjärn presenterades som Prins Carl Philips första designarbete i samarbete med Svenskt Tenn. Eldskärmen, som föreställer slottet Tre Kronor, säljs exklusivt av Svenskt Tenn och kostar 14500 kronor.
Efter en artikel i tidningen Form, där det avslöjades att prinsen inte var ensam upphovsman till eldskärmen, har Svensk Tenn beslutat ta bort honom som designer i sin beskrivning. Där står nu istället att den är designad av CPB Design AB.
– Vi gjorde den här åtgärden för att det var flera inblandade i designarbetet, säger Svensk Tenns marknadschef Thommy Bindefeld. Vi visste redan att det var fler inblandade i designprocessen, men inte exakt vilken roll prinsen har haft. Därför ändrade vi produktinformationen utifrån den information som hovet har gått ut med nu.