23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Svensk Handel sågar förslag om ursprungsmärkning

Obligatorisk ursprungsmärkning skulle bara ställa till det för handlarna utan att göra det lättare för konsumenten att informera sig, anser Svensk Handel
Annons

I dag röstar Europaparlamentets utskott för inre marknaden och konsumentfrågor om ett förslag till ny konsumentskyddsförordning. Förslaget innehåller en skrivning om obligatorisk ursprungsmärkning av alla icke-livsmedelsprodukter.

I ett brev till ledamöter i europaparlamentet sågar Svensk Handel och Teknikföretagen förslaget. Argumenten är att märkningen varken ger information om säkerhet, uppfyllande av miljökrav, eller gör det lättare att spåra varan.

Annons

Förslaget till obligatorisk ursprungsmärkning går ut på att konsumenten ska upplysas om var varan senast blivit väsentligen bearbetad. I komplexa produkter som skor, talar ursprungsmärkningen om var skon är sydd, men inte att sulan kommer från Vietnam.

Annons

Svensk Handels slutsats är att detta faktiskt vilseleder konsumenten, dessutom till en hög administrativ kostnad och de uppmanar parlamentarikerna att rösta emot förslaget.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|