23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Klädbyte i galleria

Under två helger ordnar Västermalmsgallerian i Stockholm så kallade Swapshop-dagar, då kunderna kan komma och byta sina kläder, skor och accessoarer med varandra.
Annons


Eventet sker i samarbete med formgivaren

Agnes Nissen

.

– Jag startade Swapshop med ambitionen att väcka tankar kring hållbarhet, konsumtionsmönster och mode. Jag vill göra skillnad här och nu, och bidra till mer långsiktiga och medvetna val, säger hon.

Annons

Att Swapshop kommer till Kungsholmen är en medveten satsning från Västermalmsgallerians sida, helt i linje med konceptet c/o Kungsholmen, skriver man i ett pressmeddelande.

Annons

– Syftet med c/o Kungsholmen är att genom olika aktiviteter och kanaler och med Västermalmsgallerian som en naturlig mötesplats, lyfta fram allt spännande som händer här på Kungsholmen. Därför känns det jättekul att kunna ha en Swapshop just här, säger

Annons
Emma Norén

, marknadsansvarig Västermalmsgallerian.

Västermalmsgallerian, som ägs av AMF fastigheter har ett femtiotal butiker, främst inom mode och inredning.

Annons

Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.031|instance-web02