En ny undersökning av svenska nätvaruhuset Fyndiq visar att bara två procent av svenskarna tycker att det är mycket viktigt att varan de köper är av senaste modellen. 45 procent tycker att det är oviktigt.
Att välja en produkt från förra säsongen framför den allra senaste kan få ner priset rejält – något många konsumenter har insett och utnyttjar.
– Trenden blir särskilt tydlig på produkter som träningsskor och märkesväskor; där varumärket vittnar om god kvalité men där kunden tycker att det är mindre viktigt att varan har den senaste formen och färgen, säger
, marknadschef på Fyndiq.
Undersökningen har genomförts av analysinstitutet Yougov. I juni i år genomfördes närmare 1 300 intervjuer med män och kvinnor, 18-65 år.