Under oktober försattes 589 företag i konkurs i Sverige, vilket är i nivå med fjolårets 590. Under årets tio första månader har antalet konkurser ökat med sex procent, till 5 757 företag, enligt statistik från UC.
– Det är fjärde månaden i rad där vi ser färre företagskonkurser, vilket visar på en stabilare konjunktur och efterfrågan. Många företag har fått ett stabilare kassaflöde och bättre lönsamhet, vilket innebär att allt fler företag överlever, säger
, marknadschef på affärs- och kreditupplysningsföretaget UC.
I detaljhandeln ökade antalet konkurser under perioden januari - oktober med fyra stycken, vilket är mindre än en procent. I partihandeln minskade antalet konkurser med två.
– Handeln är fortsatt optimistisk och räknar med försäljningstillväxt, vilket skulle innebära allt färre konkurser i detaljhandeln, säger Roland Sigbladh.