23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

De ska utse handelns vinnare

Nu har startskottet gått för Retail Awards 2014. På fredagen samlades juryn för att dra upp riktlinjerna för att utse finalister och vinnare till handeln stora pris.

Arbetet med att få in anmälningar till de tolv kategorierna är redan igång, på www.retailawards.se finns uppgifter och kriterier om kategorierna och anmälningarna via sajten har redan börjat strömma in.

­– Det är några mindre förändringar i kriterierna, den stora förändringen är att det har tillkommit en kategori, Årets logistikinnovation, medan Årets tekniska lösning har försvunnit, säger Thomas Karlsson, chefredaktör för Dagens Handel som tillsammans med Svensk Handel arrangerar Retail Awards. Denna gång för sjunde året i rad.

Jurygrupperna består som vanligt av namnkunniga branschexperter, där flera har varit med i juryarbetet tidigare medan andra är nyinvalda.

­– Nu hoppas vi på att få in rekordmånga anmälningar så att juryn verkligen får något att sätta tänderna i.

På Retail Awards facebooksida, www.facebook.com/RetailAwards, kan alla intresserade följa arbetet ända fram till den stora galan som hålls 12 maj 2014 på Cirkus i Stockholm.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.098|