23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Drive-in hos Weekday - se filmen här!

Det var förvånade miner hos kunderna på Weekday i Stockholm som i förra veckan kunde se en kund komma in med sin bil i butiken för att köpa ett par jeans.
Annons

Det var i fredags i förra veckan som förvånade Stockholmare, mitt under black friday-ruschen, fick se en bil köra rakt in i H&M-ägda Weekdays butik på Drottninggatan. Den åkte genom larmbågarna i entrén och svängde mellan både klädställningar och chockade besökare till jeanshyllorna. Här fick föraren hjälp att välja ut ett par jeans, som han provade och köpte, utan att lämna bilen.

Annons

Det hela spelades in med hemliga kameror i taket, för en reklamfilm för bilmärket Mini. Men samtidigt spelades hela situationen in med mobilkamera av

Cecilia Engström Annons

på Minis PR-byrå Progress, som ligger bakom reklamfilmen.

– Vi ville visa upp nya Mini i en bekant miljö, men ändå unik och spektakulärt genomförd. Weekdays varumärke passade perfekt med Mini. Båda har ett uttryck som är kaxigt men ändå ödmjukt och urbant, säger

Annons
Jens Reichert

, Minis marknadschef i Sverige.

Reklamfilmen har global premiär under nästa vecka.

Se Cecilias film redan nu nedan.

[hana-flv-player video='http://www.dagenshandel.se/wp-content/uploads/2013/12/MOV007.flv'/]

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|