23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Täby centrum växer vidare

Fler internationella butikskoncept öppnar i Täby centrum under 2014-2015, bland andra Mango, Claires och Esprit.
Annons

När den första etappen av nya Täby centrum öppnade under hösten 2013 tillkom ett 60-tal nya butiker. Under 2014 kommer också den norra delen av köpcentrumet färdigställas och med det några nya butiker, bland annat ett utbyggt H&M med plats för såväl sport- som home-sortimentet.

Annons

Under 2014-2015 är flera internationella varumärken på väg in till köpcentrumet, som Mango, Claires, Esprit, Pandora och Picard.

Annons

Den befintliga Ica Supermarket kommer att flytta till större lokaler och omprofilera till Ica Kvantum.

– De senaste åren har vi visat att Täbys attraktionskraft lockar internationella varumärken och koncept som inte funnits i Sverige eller Skandinavien tidigare. Vi vill fortsätta bygga den attraktivitet som gör Täby centrum till en upplevelse utöver det vanliga, säger

Annons
Christoffer Lind

, centrumchef i Täby centrum.

Under 2015 beräknas centrumet stå helt klart.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|instance-web01