Trelleborgs Allehanda skriver i dag att torghandlarna på Stortorget är bekymrade över kommunens planer på att flytta parkeringen till en skolgård i närheten.
Fler och fria p-platser är kravet från stadens torghandlare, som skrivit brev till kommunstyrelsen där de uttrycker oro för att butiker och restauranger i staden måste stänga om det blir för svårt att parkera. De befarar att kunderna far till Malmö i stället.
AnnonsEnligt lokaltidningen Trelleborgs Allehanda hoppas kommunaldirektör
Jonas Rosenkvistatt det bilfria torget ska bli mer attraktivt och dra kunder till staden i stället.
Annons– Jag hoppas att det inte ska påverka torghandeln. Tekniska nämnden har ju gjort en bedömning av ärendet och avståndet mellan torget och Centralskolan är inte så stor,
AnnonsDet blir en större yta på torget och mer plats för nya försäljare vilket i sig kanske lockar fler kunder, säger han till tidningen.
Annons Annons