23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Ica gruppen säljer Kjell & Company

Nu säljer Ica gruppen sin 50-procentiga ägarandel i Kjell & Company till FSN Capital för 630 miljoner kronor. Avyttringen bedöms medföra en reavinst om cirka 440 miljoner kronor för Ica gruppen.

Ica gruppen skriver i ett pressmeddelande att de har tecknat avtal med FSN Capital om att sälja sin 50-procentiga ägarandel i Kjell & Company för 630 miljoner kronor kontant. Reavinsten bedöms uppgå till ca 440 miljoner och kommer att redovisas under andra kvartalet 2014.

–Avyttringen av Kjell & Company följer den plan som vi presenterade i november förra året och som innebär att vi fokuserar vårt non-food-erbjudande. Det är en bra tidpunkt för ägarskifte i Kjell & Company, säger Ica gruppens vd Per Strömberg.

Ica gruppen gjorde under fjolåret en utvärdering av portföljbolagen parallellt med att en ny non-food-strategi för koncernen togs fram. Som ett resultat av utvärderingen beslutades om att inleda en avyttringsprocess av Kjell & Company. I bokslutskommunikén för 2013 redovisas innehavet i Kjell & Company i posten tillgångar till försäljning.

Ica gruppen, tidigare Hakon Invest, har varit ägare i Kjell & Company sedan 2006, då 50 procent av bolaget förvärvades av grundarna. Sedan investeringen gjordes har Kjell & Company vuxit från 15 butiker med 255 miljoner kronor i årlig omsättning till 74 butiker med 931 miljoner kronor i omsättning under 2013.

Övriga aktieägare säljer i samband med transaktionen aktier i Kjell & Company till samma villkor som Ica gruppen. Grundarna kommer att kvarstå som betydande ägare i bolaget.

Avyttringen, som är villkorad av konkurrensverkets godkännande, beräknas slutföras under andra kvartalet 2014.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063