23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Våren inspirerar Blocketkunder

Den tidiga våren har satt fart även på begagnathandeln. Cyklar, trädgårdsmöbler och båtar annonseras flitigt och säljs snabbt.
Annons

Den privata begagnathandeln inleder året med mycket stark tillväxt. Under första kvartalet ökade begagnathandeln med hela 9,4 procent jämfört med samma period i fjol. Detaljhandeln fick också en bra start på året med en tillväxt på 6,6 procent under första kvartalet 2014 enligt siffror från HUI research.

Annons

Den tidiga våren har satt fart på svenskarnas köp- och säljlust på andrahandsmarknaden, vilket syns inte minst på annonser kopplade till cyklar, vilka har ökat med 86 procent.

– Så fort vi ser tecken på våren börjar svenska folket fixa med hem och trädgård. Mycket saker hamnar på Blocket och även trafiken för att köpa prylar ökar. I år kom våren tidigt och det avspeglar sig väldigt tydligt i ett starkt första kvartal. Just nu är trädgårdsmöbler bland de mest eftersöka prylarna på Blocket, säger

Annons
Jan Prokopec,

vd på Blocket.

Branschen med högst tillväxt under första kvartalet var båtar som ökade med 33,4 procent. Det är tredje kvartalet i rad som den begagnade båtmarknaden uppvisar tillväxttal.

– Hushållen shoppar återigen kapitalvaror både i detaljhandeln och på begagnatmarknaden. Nyförsäljningen av båtar går fortfarande trögt, men det faktum att omsättningen på andrahandsmarknaden har satt igång kan vara ett tecken på att branschen är på väg i rätt riktning, säger

Annons
Lena Larsson

, VD på HUI Research

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web04