Det är den fackliga tidningen Handelsnytt som berättar att Konsum Värmland ser över sin ekonomi.
Artikeln idag på sajten berättar hur butiken i Edsvalla länge visat röda siffror, så att Konsum Värmland behövt gå in och täcka upp. Men nu vill styrelsen lägga ner butiken som har tre anställda. Beslut tas 15 maj.
Annons– Vi kan inte pumpa in pengar hur länge som helst. Det finns en smärtgräns med tanke på det hårdnande marknadsklimat som råder i Värmland, säger Konsum Värmlands informationschef
AnnonsKlas Olsson.
Även sju tjänstemän och fyra kollektivare på grossistverksamheten i Orrholmen är varslade om uppsägning. Hit räknas bland annat huvudkontoret, lagerverksamheten, charkuteriet och bageriverksamheten.
Annons– Det krävs även i bakomliggande led att vi ser över och anpassar kostymen till rådande marknadsförhållanden, säger Klas Olsson.
AnnonsPå lagret i Orrholmen har fyra personer varslats om uppsägning.
Annons