Gerry Weber finns sedan många år representerade i Sverige med sina damkläder hos återförsäljare runt om i landet. Sedan ett par år har den tyska kedjan också egna butiker i Emporia i Malmö och i Täby centrum.
Nu ska kedjan växa i Sverige. Fastighetskonsultföretaget JLL är i full sving med att leta lokaler för flaggskeppsbutiker, rapporterar di.se. I år vill klädkedjan öppna tre till fyra butiker, och inom de närmaste tre åren ska 12-15 butiker ha slagit upp portarna. JLL förhandlar om lägen mitt i city för flaggskeppsbutiker i Stockholm, Göteborg och Malmö.
Annons– Intresset är gott från fastighetsägarnas sida, men det är givetvis inte enkelt att hitta bra lägen”, säger Martin Lindgren, ansvarig för detaljhandel på JLL, till tidningen.
Annons Annons