Skånska Byggvaror lanserar tre nya stugor för att erbjuda större livsrum. De nya bygglovsbefriade stugorna kan vara ända upp till 40 kvadratmeter.
- Nu kan vi erbjuda stugor som fungerar som fritidshus men även enkelt kan utvecklas till små permanentboenden. Vi noterar ett starkt intresse för våra befintliga stugor och möter nu efterfrågan på bra och prisvärda stugor som är större. Attefallshusen är en reform även för oss och våra kunder som vi tror kommer att skapa många bra komplementboende i Sverige kommande årtionden, säger
, produktchef Skånska Byggvaror.
Komplementhusen kan enkelt inredas till kompletta minibostäder med pentry, toalett och boyta.
I reformen föreslås också möjligheten att få lov att bygga till befintliga uterum eller hus med 15 kvadrat, utan bygglov men med bygganmälan. Även det ger nya möjligheter för villaägare och bygghandel.