– Vi har beslutat oss för att göra en del förbättringar i det befintliga varuhuset för att skapa en bättre upplevelse för kunderna. Vi fokuserar på de förbättringarna just nu, säger Anna Pilkrona Godden, pressansvarig för Ikea Sverige till NA.se.
Tidigare har Dagens Handel berättat om den tilltänkta etableringeni Marieberg i Örebro. Nu har möbelvaruhuset bestämt sig för att satsa på det befintliga varuhuset i stället.
De tidigare planerna på att bygga en extern handelsplats och hyra ut till andra kedjor har nu grusats. Kalkylen håller inte på grund av en tilltänka trafikplatsen och riksväg 51 som är planerad att gå rakt igenom området. Ikea anser det därmed inte vara lönsamt att bygga en extern handelsplats i nuläget, skriver NA.