Med inledning av klassisk musik drog Entreprenörsveckan i Båstad igång idag vid lunchtid.
Den högtidliga invigningen skedde på Hotell Skansen med utsikt över den blånande Laholmsbukten.
Entreprenörsdagarna i Båstad omfattar över hundra seminarier och paneldebatter under tre dagar med över 3 000 bokade platser. Arrangemanget ska bli återkommande under vecka 26. Huvudarrangören Mentor är på plats med ett femtiotal varumärken.
Entreprenörsdagarna är medvetet placerade före Almedalen.
– I Almedalen handlar det mycket om vård, skola och omsorg. Viktiga frågor, men företagsfrågorna får inte samma fokus, sade arrangemangets initiativtagare
Mikael Heinig, vd Mentor Communication Group AB.
Han fortsatte:
– Det ska vi ändra på här i Båstad, ta fram frågor som har bäring på årets valrörelse lagom i tid för att få publicitet inför debatterna i Almedalen. Almedalen och Entreprenörsveckan är i symbios med varandra.
Entreprenörsskap i fokusInnan hon klippte det blågula invigningsbandet konstaterade landshövding
Margareta Pålssonatt entreprenörskapet i Sverige ökat:
– En förklaring kan vara den ökade migrationen. Många av våra nya svenskar har varit det i sitt tidigare land, och är redo att bli det nu igen.
Bland programpunkterna finns rubriker som Packaging today, Life science-entreprenören ger oss framtidens välfärd, Turistnäringens dag, Närproducerat och hälsa och Det man älskar i nöd och lust - motorbranschen.
– Jag är otroligt glad och stolt att Båstad kommun får härbärgera detta arrangemang, sade Båstads kommunchef
.