David von Laskowski får titeln COO och Group VP, vilket motsvarar vice vd, och Per Vesterval blir chef över affärsutveckling med titeln Group VP Busines Development.
Axcent of Scandinavia, som tidigare hette Klockgrossisten, äger Ur&Penn-kedjan med 94 buiker i Sverige och 10 i Finland. Dessutom äger bolaget två kedjor i Holland, Lucardi och Kijkshop
Koncernen är inne i en expansiv period och man skriver i ett pressmeddelande att avsikten är att öka tillväxt och lönsamhet. Nu väntar utveckling av internationellt gångbara koncept som kan etableras i nya kanaler.
David von Laskowski har en lång rad ledande positioner i och utanför retailbranschen bakom sig. Senast som koncernchef för Candyking och dessförinnan har han bland annat varit vd för Visma Retail.
– Jag är mycket glad och stolt över förtroendet att få vara en del av Axcent of Scandinavias
snabbfotade och karismatiska koncernledning. Bolaget har med
Ayad Al Safari spetsen
genomfört en beundransvärd resa det senaste årtiondet, säger han i pressmeddelandet.
Per Vesterval har de senaste 20 åren haft en lång rad
ledande positoner inom H&M, senast som Head of Commercial R&D.Han tror på potentialen i Axcent of Scandinavia
– Jag ser mycket fram emot att få vara med och leda Axcent of Scandinavias resa framåt
och få applicera de retailkunskaper och erfarenheter jag har förvärvat de senaste 20 åren i
en internationell miljö, säger han.
Koncernens ägare och vd Ayad al Saffar är glad över rekryteringarna:
– Jag är övertygad om att våra gemensamma kompetenser, erfarenheter och personligheter kommer
att acelerera den förändringsproces Axcent of Scandinavia befiner sig i och säkra den
framtida tilväxtambiton bolaget har, skriver han.