23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Svensk Handel ut på valårsturné

Nio svenska städer kommer att få besök av Svensk Handel i augusti-september. Föreningen ordnar valårsdebatter med lokala politiker om handelns mest brännande frågor.

Vid debatterna kommer de stora valårsfrågorna som arbetsgivaravgifter för unga och regelkrångel att dryftas, men man kommer också att diskutera lokala frågor.

– Det kan vara exempelvis parkeringsfrågor och stadsbyggnadsfrågor, säger Svensk Handels pressekreterare

Erik Boman

, som kommer att leda en del av debatterna.

I Falun, Gävle ,Uppsala,Luleå, Östersund, Borås,Jönköping, Norrköping och Nyköping har de partier som har plats i kommunstyrelsen bjudits in.

– Det är bra uppställning. Det är kul att politikerna tycker att handelns frågor är viktiga att diskutera, säger Erik Boman till Dagens Handel.

Under seminariet kommer Svensk Handel också att presentera ny statistik om handelns utveckling i de besökta städerna.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|instance-web01