23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Jysk skrinlägger Rysslandsplaner

Det danska möbelvaruhuset Jysk skjuter upp sin planerade Rysslandsexpansion på obestämd tid. Orsaken är det osäkra politiska och ekonomiska läget, uppger medier i Ryssland, Danmark och Sverige

Kedjan som har 2 000 butiker i 36 länder, hade redan detaljerade planer för lanseringen på den ryska marknaden.

Jysk har 150 butiker i Polen och 23 butiker i Ukraina. Det var tänkt att företaget skulle öppna flera hundra butiker i Ryssland.

Företagets vd

Jan Bøgh

uttalade sig i den danska tidningen Børsen på torsdagen. Han förklarar då att Jysk tidigare i år bedömt den ryska marknaden som stabil och med bra tillväxt. Ett ryskt ledningsteam fanns på plats, och det fanns en plan för hur expansionen skulle ske, men att man nu bestämt sig för att skjuta upp lanseringen på obestämd tid.

Moscow Times skriver att Jysks beslut är ytterligare ett bevis på hur Rysslands tilltagande isolering från väst skadar landets ekonomi, och att landet riskerar att falla i recession till följd av sanktionerna från EU och USA.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.156|instance-web04