23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Mindre köpsug i augusti

Svenska konsumenter planerar att hålla igen på sin konsumtion. Det visar Svensk Handels barometer Köpsuget för augusti.

– Köpsuget är på sin lägsta nivå sedan mätningen startades i maj 2013. Jag tror att det är en naturlig ambition hos många att hålla igen efter en fantastisk sommar där många har unnat sig lite extra och jag tolkar det inte som en stundande avmattning, säger

Jonas Arnberg

, chefsekonom på Svensk Handel.

Svensk Handels konsumtionsindikator, Köpsuget, landade på plus 4 i augusti, jämfört med plus 20 i den förra mätningen som gjordes i juni. Av de tillfrågade tror 21 procent att deras konsumtion kommer att öka under den närmaste månaden samtidigt som 17 procent tror att den kommer att minska.

Sparande och utgifter för hemmet är de områden som flest konsumenten tror kommer öka. De största konsumtionsförändringarna finns inom kategorierna Semester samt Mat och dryck som båda spås sjunka betydligt under kommande kvartal.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web03