Konsumenterna är mer mogna än handeln när det gäller att använda mobila shoppinglösningar. För många kunder är framtiden redan här. Det visar en undersökning som HUI Research gjort på uppdrag av Visma Retail.
− Inom vissa branscher är man fullt medveten om konsumenternas ändrade beteenden, men inte överallt. Därför står många detaljister inför viktiga utmaningar både när det gäller att ta till sig nya tekniska lösningar och möta kunderna via fler kanaler än i dag, säger
, divisionsdirektör för Visma Retail.
Detaljhandeln befinner sig i snabb omvandling. En viktig trend i de förändrade köp- och beteendemönstren är mobilitet. Att som detaljhandlare ständigt finnas där konsumenten är, innebär att köptillfället inte längre är begränsat till det faktiska mötet och köpet i butik.
Tre av fyra ägare till en smart telefon, 74 procent, uppger att de använder sin telefon för att ta emot och använda erbjudanden. Nästan varannan konsument, 43 procent, svarar att de kan tänka sig att använda telefonen mer för att ta emot och använda erbjudanden.
− Konsumenterna blir de största vinnarna när mobila shoppinglösningar blir ett faktum, eftersom de kan spara tid och handla på sina egna villkor. Samtidigt är det ett viktigt konkurrensmedel för detaljister i den allt hårdare konkurrensen, säger
Lena Larsson,VD på HUI Research.