– KappAhl har levererat ett bra år. Med en stabilare och mer effektiv verksamhet presterar vi en starkare bruttomarginal, en lägre kostnadsnivå och en förbättrad soliditet, säger
Johan Åberg, vd och koncernchef i en kommentar.
Klädbolaget Kappahl redovisar ett rörelseresultat på 69 (43) miljoner kronor för det fjärde kvartalet (juni-augusti) i det brutna räkenskapsåret 2013/2014.
AnnonsKvartalet belastas med 23 miljoner kronor i omstruktureringskostnader avseende avveckling av olönsamma butiker i Finland och Polen. Med denna belastning inräknad var Kappahls rörelseresultat 69 miljoner kronor.
Analytikerna hade väntat sig ett rörelseresultat på i genomsnitt 81,5 miljoner kronor. I SME Direkts sammanställning fanns inga omstruktureringskostnader specificerade.
AnnonsNettoomsättningen uppgick till 1 185 (1 148) miljoner kronor. Förväntningarna låg på 1 168 miljoner.
I fjärde kvartalet steg den jämförbara försäljningen med 2,9 procent. I Sverige ökade den totala försäljningen med 5 procent.
Annons– Vi har haft en bra sommar och en bra start på hösten i augusti. Försäljningen inför skolstarten är väldigt viktig och vi är nöjda och glada med utvecklingen i Sverige, säger Johan Åberg.
Bruttomarginalen blev 59,3 procent, jämfört med förväntade 58 procent.
AnnonsEn utdelning om 0:75 kronor per aktie föreslås för helåret att jämföra med förväntade 1:08 kronor.
Nyhetsbyrån Direkt/Dagens handel
Annons