23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Hobbex öppnar tre i Stockholm

Hobbybutikskedjan Hobbex satsar på Stockholmsområdet och öppnar tre nya butiker.
Annons

– Försäljningen i våra två butiker i Skärholmen och Stinsen har gått mycket bra och det är därför mycket glädjande att vi kan etablera ytterligare butiker, säger

Roger Halvarsson

, vd i Hobbex.

Under hösten öppar man i Nacka forum och i Täby centrum. Dessutom har kedjan tecknat avtal för en butik i Mall of Scandinavia som öppnar nästa år.

Annons

Hobbex, mest känt för sin ”Hobbex-katalog”, har under de senaste åren genomgått stora förändringar, vilket har lett till ett starkare sortimentserbjudande, tydligare och modernare butikskoncept samt en bättre e-handel. I somras öppnades en ny butik i Gränby centrum i Uppsala.

Annons

Dessutom startade kedjan verksamhet i Finland, med en ny internetbutik. Hobbex har nu e-handel i Sverige, Norge och Finland och kommer med de nya etableringarna ha 13 fysiska butiker, inklusive en lagershop i Borås.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web04