- Vi är mycket glada över att kunna öppna i Täby Centrum som nyligen röstades fram som Sveriges bästa köpcentrum. Läget i Täby Centrum blir ett perfekt avstamp för vår fortsatta etablering säger
Tommy Svensson, vd för Coffee and brands Sweden som är franchisetagare för kaffekedjan i Sverige.
Förutom donuts, muffins, croissanter, bagels och nygjorda smörgåsar kommer det att finnas ett brett sortiment av drycker.
– Vi tror att många svenskar kommer att känna igen vårt koncept från utlandsresor och bli glatt överraskade när vi öppnar, säger Tommy Svensson.
Kedjan kommer att arbeta med mottot ”The Whole New Fika”.
Tommy Svensson talade om kaffekedjans snabba expansion på Fastighetsvärldens och NCSCs seminarium Köpcentrum och butiker 2014 på Grand hotel i Stockholm:
– Dunkin´ Donuts är lika mycket butik som restaurang, konstaterade Tommy Svensson.
Snabb expansionDet har gått snabbt. Ett halvår från att Sverigeplanen presenterades öppnar Dunkin´ donuts sin första restaurang i Täby centrum, den femte december. Den öppningen kommer närmast följas av att ytterligare sex till åtta restauranger under nästa år.
Avtal har redan tecknats för en etablering i nya Mall of Scandinavia som slår upp portarna i Solna nästa höst och ett flertal citylägen i Stockholm är på gång.
Totalt kan det komma att handla om ett 50-tal nyöppningar på fem år. Tommy Svensson skissar på lägen alltifrån flaggskepp till småcaféer, köpcentrum, tågstationer och gallerior.
– Just i Stockholm är marknaden otroligt het och det är svårt att få tag i lägen. Men det kommer att lösa sig, säger Tommy Svensson.