23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Pärlplattor och surfplattor till far

Inga mjuka paket med slipsar och strumpor, utan hellre hårda paket med hemgjorda pärlplattor eller elektronik. Det är vad landets pappor önskar sig till fars dag.

Nästan 9 av 10 tillfrågade pappor säger att de brukar vara väldigt nöjda med sina fars dags-presenter. Ändå uppger nästan 17 procent att de har köpt en fars dags-present till sig själv. På frågan vad man helst skulle vilja få blir det tydligt att slips (1%) och strumpor (3 %) inte är populära gåvor. Det visar en undersökning som elektronikkedjan Media markt låtit genomföra.

Hemmagjorda saker som pärlplattor och teckningar (13 %), en bok (12 %) och hemelektronik (10 %) är några av de mest populära gåvorna.

– Inte helt oväntat så visar undersökningen att saker som barnen gjort själva är de populäraste

presenterna, men tittar man till exempel på pappor mellan 30-39 år så ser man att nästan var fjärde pappa i den åldern önskar sig någon sorts hemelektronik, säger Media markts kommunikationschef

Anna Sjödin

.

De elektronikprylar som ligger överst på pappornas önskelista är trådlös ljudanläggning, en surfplatta, robotdammsugare, en ny TV eller en smartphone.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|