VRG, med kedjorna Rizzo och Accent i Sverige och Morris i Norge, minskade under hösten sin försäljning med tre procent i jämförbara enheter, både i Sverige och totalt. Resultatet efter skatt blev -2 miljoner kronor (-2,4) under kvartalet september till och med november 2014.
Annons– Som jag sagt tidigare är det genomförandet det handlar om. Vi har rätt människor, butiker och strategi på plats, säger vd
AnnonsChristel Kinning.
– I planen för ökad lönsamhet ingår även att stänga ett tiotal butiker under våren, som inte klarar våra lönsamhetskrav.
AnnonsDen 30 november fanns 75 Accentbutiker i Sverige och 59 Morrisbutiker i Norge. Rizzo hade 17 butiker i Sverige.
AnnonsUnder december ökade försäljningen i jämförbara enheter med 9 procent i Sverige och 6 procent totalt.
Annons