23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Jula fortsätter expansionen i Trondheim

Julas snabba expansion fortsätter. Den 19 mars 2015 öppnar kedjan varuhus nummer 78. Det sker i Norge på Tiller i Trondheims kommun.


Det nya varuhuset kommer att bli cirka 3300 kvadratmeter stort med Julas senaste koncept. Totalt rekryteras cirka 25 nya medarbetare. Under året planerar Jula att öppna 12-14 nya enheter på sina tre marknader i Sverige, Norge och Polen.

– 2015 är ett spännande år för Jula med många nyöppningar. Tiller var en av de första platser vi tittade på när Jula skulle etableras i Norge 2008. Det känns nu fantastiskt bra att vi är på plats. Det kommer att bli kul att följa varuhusets utveckling eftersom Tiller är en stark handelsplats i ett av Norges starkaste handelsområden. Sedan tidigare finns Jula i Trondheim, på Lade. Det känns bra att vi nu täcker in hela regionen på ett bra sätt, säger Karl-Johan Blank, koncernchef och ägare.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11