Idag står egna varumärken för mer än 25 procent av kedjans försäljning.
Med egna varumärken kompletterar Clas Ohlson sitt produktsortiment inom samtliga fem produktkategorier: bygg, el, multimedia, hem och fritid.
Tanken är att kedjan då ska ge ett bredare urval och möjligheten att välja den prisnivå och de egenskaper som passar kundens behov.
I en intervju med Dagens handel för några månader sedan tillfrågades vd
om hur stor andel egna varumärken som det kan bli frågan om i förlängningen. Han svarade då:
– Det är kunderna som bestämmer hur högt vi ska gå.
Men han var också noga med att poängtera att det behövs externa varumärken för en lyckad produktmix.
Senast ut i raden är av kedjans egna produkter är köksmaskiner, formgivna och tillverkade enkom för Clas Ohlson. Det handlar om brödrost, blender, stavmixer och vattenkokare som säljs på alla marknader och i alla försäljningskanaler.
– Vi har lyssnat på vad våra kunder efterfrågat och kan nu erbjuda högkvalitativa och trendiga köksmaskiner till riktigt bra priser, säger
, kategorichef Clas Ohlson.