23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Ica ökade åtta procent

Ica ökade omsättningen första kvartalet och koncernens nettoomsättning uppgick till 23 673 miljoner kronor jämfört med 19 755 miljoner kronor för motsvarande period föregående år.

Exklusive effekten från förvärvet av Apotek Hjärtat var ökningen 8,7 procent och i lokala valutor var ökningen 7,9 procent. Rörelseresultat exklusive engångsposter var 775 miljoner kronor jämfört med 699 miljoner kronor föregående år.

Inledningen på 2015 var stabil med god tillväxt i såväl försäljning som resultat i Sverige och de baltiska länderna. Att vi dessutom slutligen har stängt affären i Norge och fullt ut kan fokusera på att framgångsrikt integrera Apotek Hjärtat i Ica gruppen förstärker den positiva känslan. Vår nya struktur är nu på plats, skriver Ica gruppens Vd

Per Strömberg

, i en kommentar.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.127