Det ekologiska sortimentet utvecklades främst genom satsningar på nya mejerivaror. I februari påbörjades också nylanseringen av Ica Gott liv i Sverige, ett sortiment bestående av produkter med låg salt- och sockerhalt, mindre fett och mer fiber.
– Under årets första kvartal står återigen hälsa i fokus. Hälsa har blivit en av vår tids mest centrala frågor. En av våra strategiska prioriteringar för 2015 är just att hjälpa våra kunder att göra hållbara och hälsosamma val, säger
, vd för Ica Gruppen.
I samarbete med bland annat Uppsalahem, WWF och Chalmers lanserade Ica Sverige pilotprojektet Klimaträtt. Med en nyutvecklad app, i vilken viktiga områden som boende, mat, transport och övrig konsumtion registreras. Genom appen får projektdeltagarna återkoppling till hur den egna livsstilen påverkar klimatet.
För att minska mängden överblivna läkemedel som slängs i det svenska hushållsavfallet påbörjade Apotek Hjärtat under kvartalet en omfattande kampanj med syfte att samla in överblivna läkemedel.