23948sdkhjf

Siba stärker ledningen

Elektronikkedjan Siba har tagit ombord två nya chefer i ledningen. Både inköpschefen och hr-chefen är nya på sina respektive poster.
Hanna Holm är ny hr-chef. Hon har erfarenhet från flera olika branscher inom detaljhandeln i samma roll. Bland annat har hon jobbat som ht-chef för Team Sportia och Euro sko group. Närmast kommer hon från Fazer.

– Jag har en viktig uppgift att säkerställa kompetensutvecklingen hos alla våra medarbetare, samtidigt som jag kommer att verka för att SIBA ska bli en av Sveriges bästa arbetsgivare, säger Hanna Holm.

Ny inköpschef blir Daniel Carlsson och hans fokus ligger på sortimentsutveckling och prisstrategi. I dryga tretton år har han i olika positioner arbetat på Netonnet - senast som business area manager.

– Min breda bakgrund inom hemelektronikbranschen ger mig en stor insikt och förståelse för varuförsörjningens utmaningar och möjligheter, säger Daniel Holm.

Med dessa tillsättningar är Sibas ledningsgrupp fulltalig.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.062