Nu byter apoteken skylt
Första Cura-apoteket byter nu till Hjärtat-skylt. Först ut är två apotek i Stockholm
Sedan februari 2015 ägs Apotek Hjärtat av Icagruppen. Nu pågår arbetet med att få ihop de två apotekskedjorna Curaapoteket med 69 apotek och Apotek Hjärtat med 306 apotek.
Curaapoteket på Ica Maxi Lindhagen och Ica Maxi Nacka är först ut att skyltas om med Apotek Hjärtats nya logotyp. Under hösten ska samtliga Cura apotek konverteras till Apotek Hjärtat.
– Som en del av Ica är vår ambition att bygga Sveriges bästa apotekskedja och att konverteringen nu har påbörjats är en viktig milstolpe i integrationsarbetet, säger Anders Nyberg , vd för Apotek Hjärtat.
I den nya integrerade kedjan arbetar samma personal som tidigare med ett bredare sortiment i form av märkesvaror, såväl Hjärtats egna som andras. En nyhet för Ica-kunderna är Apotek Hjärtats egna varor.
Ett första steg är ny grafisk identitet och gemensamt sortiment. På sikt kommer lojalitetsprogrammen Ica-kortet och Klubb Hjärtat bli en gemensam lösning för kunden. Tills vidare gäller Klubb Hjärtat..
Under nästa år är det dags för ytterligare skyltbyten: apoteken från Hjärtat-kedjan byter till skyltar med den nya apotekslogotypen där det framgår att Apotek Hjärtat är en del av Icaruppen.