Mall of Scandinavia tänker e-handel
Solnas nya köpcentrumjätte ska möta e-handeln med utlämningsställe och provrum för nätkunder.
På de 100 000 kvadratmetrarna öppnar 230 butiker och restauranger. Här blir blir 15 biosalonger, bland annat den enda Imaxbiografen norr om Köpenhamn, och Stockholms största restaurangkluster. Bland annat.
Hela köpcentrumet har fri tillgång till internet, extra omsorg har lagts på toaletterna och här kommer att finnas ett familjerum för den familj som behöver dra sig undan en stund, ta en paus, leka, amma och mata barn.
– Runt om i centrumet har specialdesignade sittgrupper, med kontakter för att ladda mobiltelefoner, säger Lars-Åke Tollemark , Nordenchef på fastighetsbolaget Unibail-Rodamco..
Det kommer också gå att hyra kontorsarbetsplatser per timme och dag.
Flera appar
Köpcentrumet är stort och mycket möda har därför laft på utformningen för att besökarna lätt ska kunna orientera sig och ha dagsljuskontakt.
Mall of Scandinavia har två egenutvecklade appar, en för att lätt hitta sin bil och en för att hålla rätt på var i centrumet man har sin familj och sina vänner. Och fler ska det bli. En restuarang-app står närmast på tur.
– Vi vill att man enkelt i den ska kunna beställa och betala sin lunchmat, för att sedan gå direkt till den restaurang man valt och snabbt få sin beställning, säger Lars-Åke Tollemark.
Servicecenter med provhytter
Mall of Scandinavia får ett ett servicecentrum med möjlighet att lämna in väskor och ytterplagg, ladda mobilen, låna dagstidning och liknande.
Helt nytt blir att detta servicecenter också kommer att tjäna som ett utlämningsställe för postpaket för den kund som handlat på nätet. Direkt i anslutning finns provrum.
Om plagget inte passar kan det enkelt returneras via servicecentrumet.
Inte många köpcentrum har något liknande. Westfield och Selfridges har utlämning men inte provrum.
– Men nyligen öppnade vi motsvarande i vårt köpcentrum Le Quatre Temps i Paris La Défense med utlämning och provhytter, säger Lars-Åke Tollemark.
Läs mer om Mall of Scandinavia på sidorna 16-23 i Dagens Handel nr 5
Klicka här och läs tidningen som e-book