– Vi tittar på nya konkreta varumärken men vi får se när vi kan lansera. En bästa gissning är att någonting kommer 2017. Parallellt med det tittar vi på att bredda H&M-butikernas utbud, men också att bredda onlinebutikernas utbud. Det kan vara större satsningar, men det kan också vara mindre initiativ, säger vd
Karl-Johan Persson .– Det är möjligt att det kommer någonting nytt, någonting som ligger utanför det vi gör i dag, säger vd:n.
– Vi är nöjda med utvecklingen, men vi tar det steg för steg och det här är bara början på en jättespännande resa inom sport. Jag tror vi kommer att göra det vid någon tidpunkt (öppna fristående butiker, reds anm). Men vi har många initiativ så det gäller att prioritera. Vi får se när det kommer. Vi kommer att testa det vid någon tidpunkt, men vi ligger inte i startgroparna med det, säger Karl-Johan Persson.