23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Bra halvår för Swedol

Proffsbutikskedjan Swedol presenterar stigande försäljning och lönsamhet under årets sex första månader.

Intäkterna under första halvåret ökade med tio procent till 729,4 miljoner kronor (662,9). Rörelseresultatet ökade till 25,7 miljoner kronor (18,5) och nettoresultatet till 19,5 miljoner kronor (13,6).

– Våra satsningar för tillväxt under det senaste året börjar ge resultat. Fler säljare på fältet, lyckade kundaktiviteter och ett attraktivt sortiment har bidragit till volymökningen, kommenterar vd

Clein Johansson Ullenvik.

– I Norge har vi en offensiv marknadsplan för fortsatt försäljningstillväxt. Lönsamheten i vår norska verksamhet är inte tillfredsställande men vi fortsätter att arbeta med kostnadsbilden för att förbättra resultatet.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094