Nya pengar till Izettle
Svenska betaltjänstföretaget Izettle tar nu in sin hittills största kapitalinjektion.
Dryga 400 miljoner togs in förra året och nu ger en nyemission alltså ytterligare pengar. Ledande i investeringsrundan är Intels riskkapitalfond och Zouk capital, från London.
Pengarna ska användas för att få Izettles verksamheten att växa.
40 procenet av betaltjänstbolagets omsättning kommer från den svenska marknaden.
I juli skrev Nyhetsbyrån Direkt om det svenska betaltjänstföretaget. "Okar men går med förlust" var rubriken. Företaget ökade sin omsättning förra året med nästan 150 proccent till 190 miljoner kronor. Men resultatet ligger på rött: rörelseförlusten landade på 228 miljoner kronor.
Bolaget får intäkter genom att sälja kortläsare och tar ut en transaktionsavgift varje gång något säljs genom Izettles tjänst.
– Vi är nöjda. Vi har haft ungefär den här tillväxttakten i några år nu och det är enligt plan, säger Magnus Nilsson , en av företagets grundare i en intervju.