23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Footway stärker resultatet

Med snart två månader på börsen har Footway släppt sin första rapport för andra halvåret. Försäljningen ligger stadigt och rörelseresultatet har stärkts.

"Footway har långt kvar till målet" har modebranschtidningen Habit som rubrik när man redogör för nätskohandlaren Footways första halvår.

Omsättningen under första halvåret, januari till juni, ökade marginellt från 116,3 miljoner kronor i fjol till 116,6 miljoner i år. Resultatet efter finansiella poster landade på en förlust på 4,8 miljoner kronor jämfört med –74,2 miljoner i fjol.

För att nå målet om en omsättning för helåret på 280 miljoner kronor, vilket bolaget kommunicerar, krävs en ökad försäljning under sista halvåret, juli–december, på minst 164 miljoner kronor. Vd

Daniel Mühlbach

hoppas även på ett positivt resultat på EBITA-nivå för helåret.

/Kajsa Åström, Habit

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063