23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Clas Ohlson nådde inte förväntningarna

Fixarkedjan Clas Ohlson redovisar ett resultat på 106 miljoner kronor för perioden 1 maj-31 juli. En besvikelse för analytiker som väntat sig 109 miljoner.

Försäljningen ökade med 8 procent till 1 770 Mkr (1 642), 8 % i lokala valutor

Rörelseresultatet ökade med 4 procent till 106 Mkr (102)

Vinst efter skatt ökade med 3 procent till 81 Mkr (78)

Vinst per aktie ökade med 3 procent till 1,27 kr (1,24)

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 170 Mkr (171)

Clas Ohlson nådde inte upp till analytikernas förväntningar med resultatet för första kvartalet i det brutna räkenskapsåret, skriver Nyhetsbyrån Direkt.

Rörelseresultat uppgick till 106 miljoner kronor.

Analytiker hade i snitt räknat med ett rörelseresultat på 109 miljoner kronor, enligt SME Direkts analytikersammanställning.

I jämförbara butiker och rensat för valuta var försäljningen 4 procent högre. Väntat var en uppgång på 4,1 procent.

Valutor påverkar kommande kvartal

När bolagets vd

Klas Balkow

tittar framåt finner han att den stärkta USA-dollarn kommer att få en negativ påverkan på Clas Ohlsons bruttomarginal de kommande kvartalen.

Därtill väntas bolaget påverkas av den norska kronan som för närvarande är på en låg nivå.

- Men vi bedömer att vi över tid ska kunna parera valutasvängningarna, vilket vi också har gjort historiskt, skriver han.

I augusti, efter rapportperiodens slut invigdes kedjans 200:e butik, och försäljningen i lokala valutor ökade med 2 procent.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.143