23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Åhléns torgöppnar

Med saluhallskänsla i det brusande tunnbelbaneplanet öppnar Åhléns city i Stockholm i november sin nya yta "Torget".

Torget ska ses som en del i Åhléns City Stockholms satsning på mat och upplevelser.

Torget kommer att ligga i tunnelbaneplanet. Det blir nästan 250 kvadratmeter kafé, choklad, bageri, blomsterbutik, glass, kaffe- och tehandel. Det blir avgränsade små butiker och ytan ska andas saluhall. Platsen kommer även att rymma en pop up-butik med varierat utbud.

– Våra kunder efterfrågar ett varuhus med allt samlat under ett tak. Torget blir en naturlig del i vår utveckling av varuhuskonceptet, som delvis syftar till att göra Åhléns City i Stockholm till en riktig matdestination, säger varuhuschef

Daniel Karlsson

.

Han ser fram emot stor trafik: 425 000 besökare passerar genom entrén på tunnelbaneplan varje månad. Öppettiderna för café och bagerit utökas till att öppna redan klockan 08:00.

Aktörer på Torget är: Tehuset Java, Vetekatten, Bunches by Blomrum, Betsy Sandberg Choklad, Café Å Lait och Nitrolabs.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063