23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Nytt apotekskoncept med fokus på skönhet

Kronans apotek lanserar ett helt nytt butikskoncept, Care and beauty, med fokus på hud-och skönhetsvård.

Den 12 november blir det premiär för Kronans apoteks nya butikskoncept Care and betauty, på Mall of Scandinavia i Solna.

Här kommer man att erbjuda allt ifrån läkemedel till hälso-, hud- och skönhetssortiment, hudvårdsbehandlingar och världskända hudvårdsvarumärken.

– Vi är stolta över vårt nya erbjudande som är helt unikt på marknaden. Genom det utmanar vi både den traditionella hudvårds- och skönhetsbranschen och apoteksbranschen, säger

Lars Birkeland

, vd på Kronans apotek.

– Förtroendet för apoteken är gediget och kvaliteten på sortiment är högt. Vi tar vår utgångspunkt i apoteksvärlden, men med Kronans apotek Care and beauty blir vi djupare med specialistrådgivning kring hälsa-, hud- och skönhet och bredare med ett större sortiment.

Redan i dag efterfrågar kunderna mer hud- och skönhetsvård på apotek, vilket bekräftas av att varannan ansiktskräm säljs på apotek.

Planen är att öppna ett 20-tal Care and beauty, men tillgången till rätt lokaler är avgörande för etableringen. Bemanningen kommer bestå av farmaceuter, hudvårdsspecialister, egenvårdsspecialister och make up-artister. Butikerna kommer att vara utrustade med ett behandlingsrum, storbildsskärmar och surfplattor för information och tidsbokning.

Nästa etablering är redan fastställd, i november öppnar en Kronans apotek Care and beauty i Väla centrum i Helsingborg.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.098