Bokskotten lever vidare
I över 20 år har bokhandeln Bokskotten varit en given destination för Stockholmare som letat efter bokpresenter och reselitteratur. Nu stänger bokhandeln på gamla adressen men öppnar snart på ny.
Dagens Handel har felaktigt uppgett att bokhandeln gått i konkurs. Det stämmer inte. Att bokhandeln nu stängt igen på Regeringsgatan sedan i början på veckan är enbart tillfälligt.
- Det som däremot stämmer är att lokalerna på 1000 kvadratmeter är för stora och kundernas köpbeteende förändras, och därmed lokalbehovet, säger Lars Hont, ägare till Bokskotten, som är på jakt på nytt läge i Stockholms innerstad.
Bokskotten kommer att öppna på nytt så snart nya lokaler finns på plats.
Bokskotten har haft fokus på barnböcker, kokböcker och reselittaratur jämte de aktuella storsäljarna.
– En av våra storsäljare är förstås deckare och spänningsromaner, Lars Hont.
Bokhandleln kommer att fortsätta med både sin inriktning och sin prisprofil:
- Det kanske kommer att handla om "nätpriser" framöver, säger Lars Hont.
Idag har Bokskotten ingen renodlat nätförsäljning, det kunden kan göra är att beställa på hemsida och hämta i butik.