Årets första nummer av tidningen Dagens Handel sätter detaljhandelstrenderna i fokus. Vad som händer med butikerna, hur är den nya kunden, vad innebär personalisering och hur påverkar Internet of things handeln är några av de frågor som diskuteras.
Andreas Wahlmanfrån Criteo listar fem trender och tips. Dagens Handels reporter
har intervjuat
Anna Borg, nordenchef på Klarna,
, retailansvarig på Software AG,
Peter Lindellpå Capgemini och
, Sverige-vd hos Visa som tillsammans tecknar en bild av vilka trender som kommer att påverka detaljhandeln framöver.
Strategi- och designbyrån Bas har tagit fram en helt ny trendguide som de berättar om i tidningen.
Personalisering är något som det talas mycket om.
Håkan Eranderpå Capgemini consulting varnar för att personliga data måste hanteras etiskt.
Och i en spaning från Storbritannien och USA berättar vi hur några av de stora teknikjättarna har utvecklat system för Internet of things inom handeln.
Bland det övriga innehållet i Dagens Handel nummer 1 2016 finns bland annat en intervju med Glitters vd
Anni Blomster Schjelderupsom berättar om det förändringsarbete med smyckeskedjan har gjort och som nu också syns i räkenskaperna med både stora försäljningsökningar och en stark resultatförbättring.
Dagens Handel utkommer med 15 nummer under 2016.