– Jula i Norge är en framgångssaga sedan det första varuhuset öppnades 2008. Etableringstakten är fortsatt hög och vi ser fortsatt stark utvecklingspotential, säger vd
Joachim Frykberg.
Först ut under våren, i mars, är Hønefoss. Därefter öppnar Lillehammer i april. I maj invigs Julas nya varuhus i Harstad och i juni öppnar Jessheim.
Det innebär att Jula till sommaren totalt har 30 varuhus i Norge. Förutom dessa fyra etableringar har Jula tidigare i år berättat om den kommande etableringen i Lyngdal som förväntas bli verklighet i början av 2017.
– Det är enormt kul med dessa nya varuhus samtidigt som det givetvis är en stor utmaning att öppna nytt i så snabb takt. Våra engagerade, duktiga och erfarna medarbetare vet dock vad som krävs för att skapa succé, säger Joachim Frykberg.