23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Dansk herrmodekedja till Erikslund

Herrmodekedjan Wagner öppnar andra butiken i Sverige tio månader efter premiären med butiken i Örebro. Nu väntar Erikslund i Västerås i slutet av september.

I november i fjol öppnade första butiken i Sverige för danska herrmodekedjan Wagner i Marieberg i Örebro. Den 22 september öppnar den andra butiken i Sverige, denna gång i Erikslund i Västerås. Butiken blir på 250 kvadratmeter och den drivs av samma partner,

Nader Ghassemi

, som den första butiken.

”Första butiken går bra och viktigast av allt, vi får riktig bra feedback från slutkonsumenterna. Att vår partner öppnar nästa butik tio månader efter första visar tro på framtiden och Wagner. Det visar att vårt konceptet håller för den svenska marknaden och att vi skiljer ut oss från övriga på marknaden, både när det gäller inredningen samt utbud”, skriver

Søren Andersen

, landschef i Sverige för PWT Group där Wagner ingår, i ett mejl till Habit.

Søren Andersen skriver att fler butiker ligger i “pipeline”.Kedjan som är en del i PWT Group har fler än femtio butiker i Danmark, 15 i Norge och tio butiker i Kina.

Pernilla Hansson/Habit
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|