23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Modehandeln lyfte i augusti

Svaga jämförelsetal bidrog till rejäla försäljningsökningar i modebranschen sistlidna månad.


Försäljningen av kläder i fackhandeln, mätt på jämförbara enheter och i löpande priser, ökade med 11,8 procent i augusti jämfört med samma månad förra året.

Skobutikernas försäljning ökade med 14,6 procent.

– Efter fjolårets stora tapp i augusti med -11 procent för kläder och -18 procent för skor blev augustihandeln föga förvånande mycket stark. Därmed tog modehandeln i stort sett igen nedgången från förra årets augusti, konstaterar Svensk Handel Stils ordförande

Mikael Sandström

.

Hittills i år, januari-augusti, har försäljningen av kläder ökat med 1,6 procent. Under samma period har skoförsäljningen ökat med 1,5 procent.

– Det är betydligt mindre än den totala detaljhandeln. Prishöjningarna har också slagit igenom något med preliminära siffror på knappt fyra procent under det senaste året. Det visar att volymen alltså gått ner i modehandeln, säger Mikael Sandström och fortsätter:

– September var stark 2015 och den varma starten på säsongen gör att jag ser en utmaning att komma upp i fjolårets ökningar på cirka sju procent.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web03