Lyxklädestillverkaren Hermes meddelade i samband med rapport på onsdagsmorgonen att målet på medellång sikt om en åttaprocentig försäljningstillväxt i konstanta valutor plockas bort. Bolaget har fortsatt ett "ambitiöst" mål för intäktsökning, men på grund av ekonomiska och geopolitiska oroligheter släpper bolaget sin kvantifiering.
AnnonsRichemont, som står bakom klock- och smyckestillverkaren Cartier, uppvisade ett större intäktstapp än väntat av analytiker (-13 mot -11 procent) under de fem månaderna fram till augusti. Bolaget meddelade samtidigt på onsdagsmorgonen att rörelsevinsten för det första halvåret förmodligen kommer att minska med omkring 45 procent.
AnnonsI spåren av morgonens besked spår mäklardesken på Credit Suisse att Hermes backar 2 procent medan Richemont väntas tappa mellan 3 och 5 procent. Credit Suisse påpekar vidare att detta även är en negativ läsning för LVMH.
Annons