Ramsbury är H&M-huvudägaren
Stefan Perssonsfastighetsbolag som äger välbelägna fastigheter i bland annat Stockholm, Göteborg, Paris, München, Rom och New York. I Stockholm äger Ramsbury bland annat Åhlénshuset.
Media rapporterar om fastighetsbolaget Ramsburys senaste tillskott i portföljen, en av de större fastigheterna på Londons paradshoppinggata Oxford street.
Enligt Fastighetsvärlden är köpeskillingen är närmare 4,5 miljarder kronor.
– Vi har mycket lärdomar från Åhlénsfastigheten som vi kan använda på den nya i London, och tvärtom. Fastigheterna liknar varandra på många sätt, i storlek, utseende och med en stor hyresgäst, säger
på Ramsbury till Fastighetsvärlden.
Köpet är bolagets största köp hittills.
– Nu äger vi fastigheter i tre väldigt attraktiva lägen. London är en intressant marknad för oss, och vi kommer att leta efter fler förvärv. Men vi är sparsmakade, säger Ramsburys
till Fastighetsvärlden.